Blog

Ile może kosztować Twoja reklama video?

Ile może kosztować Twoja reklama video?

pexels-bruno-massao-2335046

Ile kosztuje reklama? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chciałyby przy pomocy materiałów video, zacząć promować swój biznes. Stare powiedzenie głosi, że produkcja reklamy może kosztować od 100 000 zł (netto) do nieskończoności. Niewątpliwie górna granica jest prawdziwa, ale czy faktycznie reklama musi kosztować minimum 100 000 zł? Mamy tu na myśli wyłącznie budżet na produkcję reklamy.

 

Zaczniemy od wyjaśnienia tego, że faktycznie budżet na realizacje reklamy może pochłonąć olbrzymie koszty i wszystko zależy od tego jaki jest pomysł na reklamę. Na te koszty mogą wpływać chociażby nazwiska aktorów, ale też sprzęt jaki się wykorzystuje czy ilość dni zdjęciowych podczas których powstaje dany spot reklamowy. W dalszej części przybliżymy oraz omówimy kilka elementów, które mają realny wpływ na koszt produkcji.  

Banalne, ale jednak bardzo prawdziwe jest stwierdzenie, że budżet produkcji zależy od jej złożoności. Jednym z elementów wpływających na skomplikowanie, a co za tym idzie podnoszącym koszty produkcji, jest lokacja w jakiej przychodzi nam realizować zdjęcia. Nie mamy tu na myśli konieczności wynajęcia całego Pałacu Kultury i Nauki, a chodzi nam o konieczność zapewnienia więcej niż jedną lokację do danej produkcji. W przypadku realizacji w kilku miejscach koszty nie tylko się zwielokrotniają z racji potrzeby opłacenia wielu lokacji, ale też finalnie ekipa ma mniej czasu na robienie ujęć. W produkcji reklamowej zwyczajowo pracuję się 11 godzin, z czego jedna godzina jest przeznaczona na przerwę, więc zostaje 10 godzin na realizacje materiału. W czas 10 godziny wlicza się też przerzuty z jednej lokacji na kolejną,. W przypadku przekroczenia tego czasu, każda rozpoczęta godzina jest dodatkowo płatna. Dlatego też na etapie planowania warto rozważyć ilość lokacji i ilość dni zdjęciowych, czasami taniej wychodzi zrealizowanie dwóch dni zdjęciowych niż wejście w nadgodziny. 

 

  Warto też wspomnieć, że rozciągnięcie produkcji o kolejne dni zdjęciowe nie zawsze wiąże się z proporcjonalnym do ilości dni zdjęciowych, zwielokrotnieniem kosztów. W skład kosztów produkcyjnych wchodzą elementy stałe takie jak np. postprodukcja której koszt wynika ze złożoności projektu, którą w dużej mierze można ustalić na bazie scenariusza. To samo tyczy się zakupu muzyki do spotu, która jest wyceniana na podstawie planowanej długości filmu, pól eksploatacji i czasu trwania praw autorskich. Podobnym przypadkiem nierównomiernego podnoszenia kosztów (w relacji do ilości dni zdjęciowych) całej produkcji jest wynagrodzenie aktorów. W skład takiego wynagrodzenia wchodzą dwa elementy tj.: stawka za dzień zdjęciowy oraz kwota za prawa do wykorzystania wizerunku. W przypadku stawki za dzień zdjęciowy, jest ona stała i zwielokrotnia się proporcjonalnie do ilości dni zdjęciowych. Z drugiej strony są prawa do wizerunku aktora to jest to kwota stała wyceniana na bazie liczby pól eksploatacji oraz długości licencji na prawa. 

 

Przechodząc do meritum, chcielibyśmy pokazać Wam, że można można zrealizować tanią reklamę lub inny materiał filmowy, mamy tu na myśli np. bumpery wyświetlane na Youtube, Instastories czy materiały promujące w social mediach, w niższym budżecie niż wspomniane 100000 zł. Nasze doświadczenie podpowiada, że aby tego dokonać należy zacząć od zweryfikowania podejścia do samej realizacji planu zdjęciowego. Wiemy, że wiele kosztów można ograniczyć lub obniżyć. Jednym z możliwych rozwiązań jest zatrudnienie do produkcji taniego reżysera lub taniego operatora.  Kolejnym ewentualnyn rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o zatrudnieniu osób pełniących funkcje dualne np. tzw. reżopa (pełni on funkcję reżysera i operatora) czy montażystów którzy potrafią obsłużyć całą postprodukcję, czyli poza montażem są w stanie dodać wszelkie grafiki i potrafią zrobić kolorkorekcję. Poza wykorzystaniem tanich realizatorów video, można obniżyć koszty poprzez wynajęcie mieszkania na czas zdjęć, zamiast budowy pełnej scenografii w drogim studiu. To co wydaje się najważniejszym przy zmniejszaniu kosztów produkcji to ograniczenie ekipy do niezbędnego minimum, szacujemy że podstawowa ekipa to 50 osób, my robimy filmy w ekipach nie przekraczających 10 osób (a często też mniejszych). Mamy świadomość, że każdy projekt jest inny, więc nie zawsze da się skorzystać ze wszystkich opcji ograniczania budżetu, jednak wiemy, że przy odpowiednim podejściu i umiejętności zrealizowania taniej produkcji, budżet minimalny o którym wspominamy na początku tego tekstu można zmniejszyć do ⅓ a nawet są szanse, aby był on jeszcze niższy – wszystko zależy od chęci. 

 

W związku z naszym długoletnim doświadczeniem z pracy w agencjach reklamowych czy domach produkcyjnych, wiemy jak odpowiedzieć na potrzeby Klientów bez milionowych budżetów na produkcję reklamy. Jako CraftCrew bazujemy na tanich twórcach reklam z odpowiednimi umiejętnościami. Takie podejście pozwala klasyfikować nas jako tanią agencje reklamową połączoną z tanim domem produkcyjnym. W CraftCrew udowadniamy, że można zrealizować materiał video za rozsądne i niewygórowane pieniądze. 


 

Słowa kluczowe: tania reklama, tani reżyser, tani operator, tani twórcy reklamy, realizatorzy video, montażyści, prawa autorskie, tania produkcja, tani dom produkcyjny, agencja reklamowa

Kategorie

Archiwum